Kuşlarda Kara Benek Hastalığı Nedir?

Mycoplasma bakterilerinin monoklonal antikorlar kullanılarak immünoetiketleme yöntemi ile işaretlendiği ve transmisyon elektron mikroskobu ile görüntülendiği görüntü ve siyah benek hastalığının kuş üzerindeki görüntüsü.

Kara Benek Hastalığı (Mykoplasmose), kuşlarda siğil benzeri lezyonlara yol açan bulaşıcı bir viral hastalıktır. Kuşun beslenme, görme ve hatta nefes alma yeteneğini ciddi şekilde etkileyebilir, bu da ölüme yol açabilir.

Bu hastalık özellikle muhabbet kuşu, kanarya, papağan, güvercin ve finch gibi kuş türlerinde görülen, siğil benzeri lezyonlara neden olan bulaşıcı bir viral hastalıktır. Hastalık, bu kuşların derisinde ve gagalarında siyah beneklerin oluşmasına yol açarak, beslenme, görme ve hatta nefes alma yeteneklerini ciddi şekilde etkileyebilir. 

İçindekiler

Kara Benek (Mykoplasmose) Hastalığı Nedir?

Kuşlarda görülen kara benek hastalığı (aynı zamanda siyah benek hastalığı olarak da bilinir), genellikle Mykoplasmose adı verilen tek hücreli bir bakteri kaynaklıdır. Bu bakteri, enfeksiyona bağlı nezle gibi hastalıklar sonucunda bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla etkin hale gelir ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu durum genellikle genç kuşlarda görülür ve genç kuş popülasyonunda ölüm oranı %80’e kadar yükselebilir.Dolayısıyla erken safhada tedavi kritik öneme sahiptir.

Nasıl Bulaşır?

Kara Benek hastalığı, kuşlar içinde çabucak yayılarak, özellikle genç kuşlarda yüksek ölüm oranlarına sebep olabilir. Hastalığın bulaşım yolları aşağıdaki gibidir:

 • Enfekte bir kuşla fiziksel temas.
 • Dışkıyla kirlenmiş yem veya su tüketmek.
 • Hasta kuşların öksürmesi veya hapşırmasıyla havaya yayılan bakterileri solumak.
 • Enfekte kuşların dışkıları ile temas eden sivrisinekler, böcekler, kemirgenler gibi diğer hayvanlar aracılığıyla da yayılabilir.

Kara Benek Hastalığının Kuşlar Üzerindeki Belirtisi

Kara benek hastalığında erken teşhis tedavi için kritik öneme sahiptir.Kuş sahipleri dikkatli olmalı ve aşağıdaki belirtileri kuşlarında gözlemlediklerinde mutlaka bir veteriner hekime danışmalıdır.

Erken Safhada Olabilecek Belirtiler

 • Tüylerde matlaşma ve kabarıklık
 • Gözlerde kızarıklık ve akıntı
 • Burun deliklerinde kabuklanma
 • İştahsızlık ve kilo kaybı
 • Ses kısıklığı ve öksürük

İleri Safhada Olabilecek Belirtiler

 • Deride ve gagada siyah benekler
 • Eklem iltihabı ve topallık
 • Kanlı ishal ve kusma
 • Sinirsel belirtiler
 • Yorgunluk ve halsizlik

Kuşları Kara Benek Hastalığından Koruma Yöntemi

Mykoplasmose’dan yani siyah/kara benek hastalığından korunma yöntemleri genel olarak hastalığın yayılmasını önlemeye yönelik hijyen ve yönetim uygulamalarını içerir. İşte bazı önleme yöntemleri:

Kuş kafesini ve yemliklerini düzenli olarak yıkayın ve dezenfekte edin. 

Kuşların taze ve temiz suya erişimi olduğundan emin olun.

Enfekte olmuş kuş ile diğer kuşları ayrı yerlerde tutun.

Evinize yeni bir kuş getirecekseniz mutlaka veteriner hekim muayenesi yaptırın.

Kuşlarda Kara Benek Hastalığının Tedavisi

Siyah benek hastalığının tedavi edilebilirliği, hastalığın evresine, kuşun genel sağlık durumuna ve hızlı bir şekilde tanı konulup konulamadığına bağlı olarak değişir.

Kara benek (Mykoplasmose) hastalığının tedavisi, özellikle hastalık ileri evrelerdeyse ve kuşun bağışıklık sistemi zayıflamışsa veya birden fazla patojenin neden olduğu karma enfeksiyonlar varsa zor olabilir. Ancak, erken teşhis edildiğinde ve uygun şekilde yönetildiğinde, Mycoplasma enfeksiyonlarının kontrol altına alınması için Tetracycline, Erythromycin ve Enrofloxacin gibi antibiyotiklerle tedavi mümkündür. Tedavi süreci kuşun türüne, yaşına ve enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak birkaç hafta sürebilir, bu nedenle erken teşhis kritik öneme sahiptir.

Hemen İletişime Geçin

Kliniğimiz ile iletişime geçmek için mail adresimizi veya numaramızı kullanabilirsiniz.

Ulaşım

Adres : Tevfik Bey, 20 Temmuz Cd. B-2 D:NO:25 H / 8, 34295 Küçükçekmece/İstanbul

info@kucukcekmeceveteriner.com.tr

0212 923 34 37